e-ticaret

Eğer e-ticaret yaparak satış kanallarınızı artırmak istiyorsanız seçeceğiniz e-ticaret yazılımının bazı önemli özellikleri sağlaması gerekir. Çünkü iyi bir yazılım alt yapısına sahip e-ticaret sitesi işinizin gelişmesine oldukça katkı yapacak ve e-ticaret işinizde oldukça iyi cirolar yakalamanıza yardımcı olacaktır. İşte e-ticaret sitesinde olması gereken 6 önemli özellik:

Responsive yani mobil uyumlu bir tasarım

Cep telefonu, tablet gibi mobil cihazları kullanan kişilerin sayısı yıldan yıla iyice artmaktadır. İnsanlar artık mobil cihazlardan daha fazla girmeye başladılar. Bu da e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu yani responsive olması gerektiği zorunluluğunu getirdi. Çünkü google geliştirdiği algoritma ile artık e-ticaret siteleri dahil tüm web sitelerinin mobil uyumlu olması gerektiğini duyurdu. Mobil uyumlu olmayan web sitelerini mobil arama sonuçlarında daha geri plana itmeye başladı. Bu da e-ticaret siteleri için ziyaretçi kaybı ve dolayısıyla ciro kaybı demek. Mobil uyumlu e-ticaret siteleri ziyaretçilerin sitede daha kolay gezinmesine daha iyi bir müşteri deneyimi yaşatmasına yardımcı olmaktadır. Bu da mobil uyumlu bir e-ticaret sitesinde gezinen ziyaretçilerin satın alma oranlarını artırmaktadır.

Site içi arama özelliklerinin güçlü olması

Belki oldukça basit bir özellik gibi görünse de bir e-ticaret sitesinde ziyaretçilerin satın alma oranlarını artıran önemli özelliklerden birisi de site içi arama özelliklerinin güçlü olmasıdır. İstatistiklere göre e-ticaret müşterilerinin %30 u aradıklar ürüne ulaşmak için site için arama uygulamasını kullanmaktadır. Ayrıca aradıkları ürüne direkt e-ticaret sitesine girerek arama yapan birçok e-ticaret müşterisi de bulunmaktadır. Site içi arama özelliğinin iyi olmadığı durumlarda müşteri bu durumda aradığı ürüne ( ürün o sitede olmasına rağmen ) ulaşamamakta ve siteden hemen çıkmaktadır. Bu durum bir e-ticaret sitesi için önemli bir sorundur.

Site içi arama özelliğinin oldukça fonksiyonel olması gerekir. Örneğin fonetik aram teknolojisi sayesinde bir müşteri arama kutucuğuna ürünün ismini yanlış yazsa bile doğru ürüne ulaşması mümkün olmaktadır.

Karakter yazdıkça ürün isminin göründüğü özellik de önemlidir. Örneğin burberry şemsiye arayan bir müşteri arama kutucuğuna “bur” diye yazdığında altta “bur” ile başlayan ürün isimleri sıralanır. Bu da müşterinin doğru ürüne daha kısa sürede ulaşmasını sağlar.

Güvenlik olmazsa olmaz

Bir e-ticaret sitesinde güvenlik konusu olmazsa olmaz bir konudur. E-ticaret sitesinin güvenlik sertifikası ile desteklenmesi gerekir. Güvenlik sertifikasının olması bankalardan sanal pos alımında da önemlidir. Ayrıca güvenlik sertifikası olmayan e-ticaret sitelerinden insanlara satın alma yapmayacaklardır.

Çoklu ödeme seçenekleri

Bir e-ticaret sitesinin etkinliğini artıran özelliklerden birisi de ödeme seçenekleridir. Eğer e-ticaret sitenizde cirolarını artırmak istiyorsanız müşterilerinize çeşitli ödeme alternatiflerini sunmalısınız. Havale, kredi kartı, mobil, kapıda ödeme v.b. ödeme alternatiflerini müşterilere sunak gerekir. Müşteriye alternatifli ödeme seçenekleri sunmak e-ticaret sitesinin cirolarını artıracaktır.

E-ticaret sitesinin kampanya modülleri

E-ticaret kampanya olmadan olmaz. Müşterilerine kampanyalar düzenlemeyen e-ticaret sitelerinin devamlılığı da kısa süre olur. Çünkü kampanyalar müşteriler ile bire bir ilişki kurulan, onlarla bağ kurulan önemli bir unsurdur. Kampanyaları etkili bir şekilde kullandığınızda çok etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Kampanya modülerininiz de oldukça geniş ölçüde olması gerekir. Sepet bazında, kategori bazında, marka bazında, ürün bazında kampanyalar yapabilmelisiniz. Seçtiğiniz e-ticaret yazılımının bol bol kampanya yapmanızı sağlayacak zengin kampanya modülerinin olması gerekir.

T-Soft’ un oldukça zengin ve güçlü kampanya kurgularıyla müşterilerinize bol bol kampanyalar yapıp, cirolarını artırabilirsiniz.

Güçlü SEO alt yapısı

Yıllar geçtikçe e-ticarete atılan firmaların sayısı artmaktadır. Fakat her yol bir o kadar e-ticaret sitesi ömrünü tamamlayarak kapanmak zorunda kalmaktadır. Eğer e-ticaret işinde kalıcı olmak istiyorsanız kullandığınız e-ticaret yazılımının SEO yani arama motoru optimizasyonu özelliklerinin güçlü olması gerekir. Çünkü e-ticarette rekabet fazla ve sitenizin bu rekabette ön plana çıkmasını istiyorsanız sitenizin SEO modüllerinin güçlü ve zengin olması gerekir. T-Soft olarak e-ticaret yazılımıza adapte ettiğimiz gülü SEO özellikleriyle google gibi arama motorlarında daha kolay ve kısa sürede fark edilebilir ve arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

E-ticaret sitenizde yukarıda belirtilen özelliklerin yanında ayrıca iyi özgün ve kullanıcı dostu bir site tasarımı, sitede kolay gezinebilirlik, iyi bir navigasyon sistemi de önemli özelliklerdir.